środa, 4 lipca 2012

Mazmika gościnnie w ...

 Baju-Baju-Marysiowym :)
Napisała do mnie niedawno Marysia z zaproszeniem do stworzenia wpisu o makramie na Jej blogu. Poczułam się mile zaskoczona, bo Marysia oprócz przewspaniałych "szyjątek" potrafi wiele innych fantastycznych rzeczy... również zaplatać sznureczki techniką makramy :)
Miałam nie lada tremę tworząc ten post, bo piękne pisanie nie jest moją mocną stroną, a i taki wirtualny kurs  tworzyłam po raz pierwszy.
Ale udało się!
Zapraszam więc serdecznie na Mini kurs MAKRAMY!
U mnie tylko zajawka... cały kurs na blogu Marysi
...............................................................


Z czego pleciemy?
Można by powiedzieć, że z tego co nam wpadnie w ręce.
 Do makramy nadają się bowiem i zwykłe surowe sznurki  jak : sizal, sznurek lniany, jutowy, jak te jubilerskie: sznurek woskowany, satynowy, wiskozowy. Można również pleść z muliny, wełny , włóczki szydełkowej,  a nawet z poliestrowej linki wspinaczkowej, czy żeglarskiej J
Oczywiście dobór materiału , z którego pleciemy zależy od tego, co chcemy techniką makramy wykonać.
Do wyrobu biżuterii najlepiej nadają się raczej cienkie  (0,5- 2mm) sznurki bawełniane-woskowane, satynowe, czy wiskozowe.  Jeśli chcemy zrobić torbę, pasek czy kwietnik to lepiej sięgnąć po grubszy sznurek (5-7mm i grubsze) lniany, jutowy czy poliestrowy.
Natomiast z włóczki z powodzeniem można upleść wszelkie dodatki odzieżowe, jak szaliki, opaski… a nawet ubrania.
Ja w swoich biżuteryjnych pracach używam przeważnie sznurka woskowanego, który kupuję tu: http://onykshurt.eu/pol_m_Do-nawlekania-1010.html  , linki jubilerskiej


Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się do wiązania supełków warto przygotować sobie podkładkę np. z korka lub pianki, do której da się wbić szpilki.  Na takiej podkładce łatwo zamocujemy sznurek , a tym  samym oszczędzimy sobie frustracji. 

1. Węzeł rypsowy2. Węzeł płaski


3. Węzeł żeberkowy4. Węzeł spiralnyPrzedstawione węzły są podstawowymi węzłami używanymi w makramach.  Znanych jest również kilka innych dekoracyjnych węzłów. Dla chętnych  polecam kilka miejsc, w których można zgłębić temat :

Zainteresowanych szczegółowym opisem węzłów podstawowych odsyłam do bloga Marysi

I z tego miejsca raz jeszcze dziękuję Marysiu serdecznie za zaproszenie :)


Pozdrawiam

9 komentarzy:

 1. Dziękuję za to, że dzielisz się wiedzą w tak czytelny sposób, bo od jakiegoś czasu chciałabym spróbować makramy. Jeszcze nie szukałam jak się nauczyć, a tu u Ciebie taki fajny kursik:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja Ci dziekuje, ze sie zgodzilas i stworzylas taki ladny, przejzysty a zarazem prosty kursik!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam podziwiałam i zachwycałam się.Wspaniały post,piękna sprawa.I jaki ten świat maleńki:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. To miłe być poproszonym o taki kursik :) Do Marysi zajrzałam, a jakże ! Kurs bardzo fajny i dobrze podany. Nawet laik będzie mógł zrobić sobie bransoletkę ze sznurka :) Dobra robota !!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. super kursik, gratuluje wyróżnienia i zaproszenia do takiego projektu:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ekstra kursik. Może się pokuszę i sama cos wyplotę...
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki Ci za ten wpis. Ja jak na razie umiem tylko jeden węzeł płaski. Od dawna patrze i podziwiam Twoje makramy może i mnie się uda coś wypleść bardziej zaawansowanego. Zaraz zerknę jeszcze na blog Marysi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny i bardzo przejrzysty kursik zrobiłaś,ale pracy sporo przy tym miałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moniko, jeśli pozwolisz, w najbliższym zadaniu makramowym powołam się na twój kursik. Czy mogę zamieścić twoje zdjęcia u siebie (z linkiem oczywiście) ?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każde słowo, które tutaj pozostawiasz...